Pamätáte si, keď ste sa v reštaurácii či v obchode nezaobišli bez peňaženky s hotovosťou? V dnešnej dobe mnohí nenosia u seba hotovosť už len z princípu. Spoliehajú sa na to, že karta sa dá priložiť skoro všade. Ktorý spôsob platby je najbezpečnejší a ktorý najobľúbenejší a veľa iného sa dočítate v našom blogovom článku.
Hotovosť je minulosťou
Bez peňazí si dnes už nevieme predstaviť život. Pre niekoho sú symbolom bohatstva, pre iného symbolom spokojného života. No časy, kedy sme používali výhradne len klasické peniaze sú už dávno za nami. Trendu likvidácie obeživa napomáhajú nové technologické možnosti, flexibilita ale aj bezpečnosť. Pravdou je, že už aj klasické platobné karty nahrádzajú modernejšie technológie.
Platobné karty sa poväčšine využívali pri drahších nákupoch. Dnes s kartou zákazník nemá problém zaplatiť aj menšiu čiastku. Bezhotovostné platby sa uchytili aj vďaka možnosti platiť bezkontaktne, čo na našom území funguje už 11 rokov. Na Slovensku platí kartou približne 60% občanov, avšak, oproti iným krajinám EÚ je to výrazne menej.
Zákazníkov lákajú nové technológie
Medzi platobnými kartami sa už dávno objavujú aj iné spôsoby platieb. Čoraz populárnejšími sú mobily či smart hodinky. Obchodníci to majú s používaním týchto zariadení v podstate jednoduchšie. Stačí im POS portál, ktorý podporuje bezkontaktné platby.
Pokiaľ ide o zákazníka, ten v prípade platby mobilom musí vlastniť mobilné zariadenie s podporou technológie NFC a taktiež v ňom musí mať aplikáciu v podobe elektronickej peňaženky. V tej si následne aktivuje svoju platobnú kartu. Medzi najvyužívanejšie elektronické peňaženky patria Apple Pay a Google Pay. Výnimkou sú niektoré banky, ktoré svojim klientom ponúkajú ich vlastnú elektronickú peňaženku.
Výhody platenia mobilom
Používanie mobilu je dnes už taká samozrejmosť ako nosiť so sebou kľúče od bytu. Platba mobilom sa zdá byť v mnohých ohľadoch praktickejšia. Namiesto toho aby ste museli hľadať platobnú kartu v peňaženke, jednoducho zaplatíte mobilom či vyberiete hotovosť z bankomatu. V súčasnosti takmer každá banka ponúka aplikácie pre smartfóny. Okrem toho, že nahrádzajú internet banking, dokážu skenovať IBAN čísla či QR kódy.
Platiť mobilom sa dá bez PIN pri transakciách do 20 €, tak ako je to u klasických platobných kariet. Pohodlne zaplatiť môžete aj prostredníctvom SMS-ky, avšak týka sa to len niektorých vybraných služieb. Suma sa následne účtuje z paušálu zákazníka alebo z kreditu. Samozrejme, pre niekoho môže byť tento spôsob platby komplikovanejší a radšej ostane verný karte či hotovosti.
Platba smart hodinkami je čoraz populárnejšia
Kto by bol povedal, že budeme niekedy môcť platiť hodinkami. Tento trend sa stáva čoraz populárnejším. Ako platba smart hodinkami funguje? V prvom rade je nutné si stiahnuť aplikáciu do smartfónu a spárovať príslušné zariadenie. Následne treba zadať 4-miestny kód a vyplniť údaje z platobnej karty. Výhodou je, že táto služba je celkom zadarmo a údaje z karty možno využiť v troch rôznych zariadeniach.
Platbu uhradíte stlačením voľby platby a priložením smart hodiniek k terminálu. Veľmi dôležité je, aby ste pri platbe mali hodinky na ruke, kvôli tomu, že snímajú frekvenciu tepu. Ak by ste ich na ruke nemali, musíte zadať 4-miestny PIN. Ten sa používa aj pri autorizácii platieb po 24 hodinách.
Bezpečnosť nadovšetko
Bezhotovostné platby sú podľa mnohých oveľa pohodlnejšie a hlavne bezpečnejšie než platby hotovosťou, Na jednej strane nie je potrebné so sebou nosiť hotovosť a myslieť na to či máte so sebou dostatok peňazí, a tiež ľahšie predídete krádeži či strate peňazí.
Ak sa vám aj náhodou stane, že kartu stratíte, je jednoduché kartu zablokovať prostredníctvom operátora v call centre banky, internet bankingu alebo mobilnej aplikácie. Prostriedky na karte sú chránené PIN kódom, zatiaľ čo hotovosť nemáte chránenú žiadnym spôsobom a to robí platbu kartou, či iným zariadením bezpečnejšiu.
Čo sa týka online nakupovania, je určite bezpečnejšia platba mobilom než kartou. Pri platobnej karte sa číslo karty nemení. V prípade, že sa niekto dostane k údajom karty, môže túto kartu využívať a nakupovať ňou, dokiaľ si ju pôvodný majiteľ nezablokuje.
Pri platbe mobilom sa číslo karty vždy mení, vďaka čomu je toto číslo jednorázové, a tým pádom nie je možné aby došlo k zneužitiu karty. Veľmi dobrým riešením ako ochrániť svoju kartu, je znížiť svoj internetový limit na nulu ak práve nenakupujete na internete.
Trackback von deiner Website.