+421 43 381 2800 [email protected] Prepnúť na SK verziu Switch to EN version

Ako získať peniaze na rozvoj svojho podniku?

Potrebujete naštartovať svoje podnikanie? Máte nápad, ale chýbajú vám financie? V našom blogovom článku vám prinášame tipy ako rozbehnúť svoj biznis.

Úver

Ide o najjednoduchší a najčastejší spôsob získavania prostriedkov na podnikanie. Aj keď šanca, že začiatočník získa úver je nízka, než pri firmách, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, a ktoré pre banky predstavujú stabilitu a nízke riziko komplikácií so splácaním. Vo všeobecnosti banky vyžadujú aspoň 2-ročnú históriu firmy, čo je poväčšine aj podmienkou, pretože majú väčšiu istotu vrátenia pôžičky a môžu sa oprieť o ekonomické výsledky firmy. Bankový úver tak má svoje výhody aj nevýhody.

Výhody bankového úveru

Výhodou bankového úveru je, že ak vám banka schváli úver, nebude sa ďalej pýtať, na čo chcete peniaze použiť. Môžete ich investovať na kúpu vlastného priestoru, strojov, technologickú inováciu prevádzky, modernizáciu technológií, rozšírenie priestorov, nábor pracovníkov, expanziu do nového regiónu alebo zahraničia, prípadne ich investovať aj do marketingu.

Nevýhody bankového úveru

Medzi nevýhody bankového úveru patrí povinnosť vykonať dôkladný audit podniku, ktorý slúži ako kontrola, a na základe neho banka zistí, či dokážete požičané finančné prostriedky splatiť. Taktiež je potrebné priebežne banku informovať o dianí v podniku.

Crowdfunding

Ak máte zaujímavý nápad a dobré presviedčacie schopnosti, tak v tom prípade je pre vás crowdfuning ideálnym spôsobom ako získať financie. Ide o špeciálnu formu získavania kapitálu, pričom namiesto jedného investora ich máte rovno sto alebo aj viac. Len ich musíte presvedčiť, že ponúkate skvelý projekt. Na jeho realizáciu vám každý z nich prispeje určitou čiastkou, a vy mu na oplátku zašlete odmenu, na ktorej ste sa vopred dohodli. Crowdfunding sa zväčša oplatí využiť na rôzne umelecké projekty, ekologické produkty, technologické novinky a pod.

Ako na to

V prvom rade je potrebné svoj projekt zverejniť na špecializovanom portáli (u nás napr. startlab.com alebo hithit.com). Stanovíte si sumu a čas, za ktorý sa má stanovená suma vyzbierať a už len čakáte kým sa tak stane. Výhodou je, že peniaze, ktoré vám ľudia prispeli, už nemusíte vrátiť. Záujemcovia si však váš produkt alebo službu, tým že prispeli, “predkúpili”.

Príspevok pre SZČO od Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny

Samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) môže požiadať o príspevok ÚPSVaR. Musí však spĺňať zákonom stanovené podmienky, a to:

  • minimálne 3 mesiace byť vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie
  • ak žiadateľ v období 6 mesiacov pred zaradením do evidencie skončil alebo pozastavil SZČ, musí byť vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie minimálne 12 mesiacov

Ak záujemca spĺňa tieto podmienky, následne môže písomnou formou podať žiadosť o poskytnutie príspevku. Proces získavanie príspevku od ÚPSVaR je trochu komplikovanejší. Žiadateľ musí úspešne absolvovať test o pripravenosti na podnikanie, povinnú prípravu na podnikanie a musí doložiť podnikateľský zámer a kalkuláciu nákladov. Následne komisia rozhodne o pridelení alebo nepridelení príspevku.

Finančné prostriedky z fondov Európskej únie

Európska únia sa snaží podporovať začínajúcich podnikateľov dvoma rôznymi spôsobmi:

  • formou nenávratných dotácií
  • formou návratnej pomoci hlavne v spolupráci s komerčnými bankami

Dotácie z fondov EÚ možno použiť na podporu akýchkoľvek podnikateľských aktivít, na rozvoj podnikania, podporu nových technológií, investícií, výskumu, výroby, informačných technológií a pod. Pre získanie dotácií z eurofondov je nutné vypracovať podnikateľský plán a konkrétny projekt.

Kolektívna pôžička

Na Slovensku sa častejšie objavujú a aj využívajú takzvané peer-to-peer úvery. Nižšia miera formálnosti poskytuje priestor pre individuálnejšie zhodnotenie konkrétnej situácie začínajúceho podnikateľa. Suma úveru je maximálne 10 000 € a pre podnikateľa, ktorý takúto formu úveru využíva platí, že musí byť schopný generovať pravidelné príjmy.

Kapitál od investora

Investor je človek (alebo aj fond či spoločnosť), ktorý do vášho podnikania investuje vlastné zdroje, vďaka čomu získa vopred dohodnutý podiel vo firme. Vo firme sa môže angažovať aj inými spôsobmi, napríklad môže ponúknuť svoje skúsenosti či kontakty. Jeho cieľom záujmu je však zisk, ktorý sa bude snažiť získať inovatívnymi projektami s veľkým potenciálom rýchlo rásť.

Pôžička od Slovak Business Agency (SBA)

Ide o špecializovanú inštitúciu na rozvoj a podporu podnikania. Pre začínajúcich podnikateľov ponúka tzv. mikropôžičky. Pre získanie takejto pôžičky je potrebné spĺňať určité podmienky:

  • miesto podnikania a registrácia musia byť na území Slovenskej republiky
  • ročný obrat do 10 000 000 €
  • menej ako 50 zamestnancov

Hľadáte spôsob ako rozbehnúť svoje podnikanie, no nie ste si istý čo by bolo pre vašu firmu najideálnejšie? Dohodnite si u nás stretnutie a my Vám poradíme.