+421 43 381 2800 [email protected] Prepnúť na SK verziu Switch to EN version

Zmeny v oblasti práce a sociálneho poistenia v roku 2023

S príchodom nového roku vstupuje do platnosti niekoľko zmien a noviel zákonov z dielne Ministerstva práce SR, ktoré sa dotknú predovšetkým pracujúcich, ale aj penzistov. Prilepšia si rodičia, ale vďaka rodičovskému dôchodku aj penzisti.

Mamičky si od januára prilepšia

Tehotné ženy, ale aj mamičky dostanú v novom roku viac peňazí. Vyplýva to z faktu, že od 1. januára 2023 sa zvyšuje maximálny denný vymeriavací základ, z ktorého sa počíta napríklad aj materská dávka. Po novom bude maximálna výška materskej dávky 59,721 na deň. Výška materskej je u každej ženy individuálna, odvíja sa od jej príjmu v rámci zamestnania alebo vlastnej podnikateľskej činnosti. Maximálna výška materskej pre rok 2023 bude teda 1791,70 eur v mesiaci, ktorý má 30 dní alebo 1851,40 eur, ak bude mať mesiac 31 dní.

Porastie aj výška tehotenskej dávky. Príspevok pre tehotné môžu začať ženy poberať od 13. týždňa tehotenstva, respektíve 27. týždeň pred očakávaným dňom pôrodu. Majú na ňu nárok všetky tehotné ženy, ktoré sú nemocensky poistené. V roku 2023 dostanú najviac 370,30 eur a to v mesiaci, ktorý má 31 dní. Zvýši sa aj minimálna výška tehotenskej dávky. V tridsaťdňovom mesiaci bude činiť 238,90 eur alebo 246,90 eur v mesiaci, ktorý bude mať 31 dní.

Denné nemocenské dosiahne 43,80 eura

Na základe zvýšenia všeobecného vymeriavacieho základu porastie aj nemocenská dávka. Ak zamestnanec ochorie a stane sa dočasne práceneschopným, maximálna výška jeho nemocenského na jeden deň bude predstavovať 43,795 eura. Pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci mu tak Sociálna poisťovňa vyplatí nemocenské v maximálnej výške 1 313,90 eura a pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci to bude 1 357,70 eura.

Dôchodkový vek nebude pevne určený

Po dvoch rokoch končí tabuľka, ktorá pevne určuje dôchodkový vek. Pre udržateľnosť dôchodkového systému sa do praxe zadáva automatický mechanizmus predlžovania dôchodkového veku vzhľadom na zmenu strednej dĺžky života. Prvý ročník, ktorému by sa mal začať upravovať dôchodkový vek, sú ľudia narodení v roku 1967, teda osoby, ktoré začnú odchádzať do dôchodku až po roku 2030. Podľa odhadov by sa ich vek odchodu do penzie mal predĺžiť o mesiac. Ich upravený penzijný vek by tak bol 64 rokov a jeden mesiac.

Aj naďalej sa za výchovu detí bude odpočítavať pol roka za každé vychované dieťa, maximálne však odpočíta 18 mesiacov (platí pre ženy, ktoré vychovali tri a viac detí).

Rodičovský dôchodok vyplatia jednorazovo

Seniori, ktorí dosiahli dôchodkový vek budú môcť od svojich detí dostávať rodičovský dôchodok. V roku 2023 ho však dôchodcovia, ktorí naň majú nárok, dostanú vyplatený jednorazovo a to najneskôr v septembri alebo v októbri. V ďalších rokoch sa bude jeho vyplácanie realizovať štandardne každý mesiac spolu s klasickou penzijnou dávkou.

Suma novozavedenej dávky sa na každého rodiča vypočíta ako 1,5 percenta z jednej dvanástiny úhrnu odvodov dieťaťa za rok, ktorý dva roky predchádza príslušnému roku, z ktorého bolo zaplatené poistné na starobné poistenie. V praxi to bude znamenať, že ak dieťa napríklad v hrubom zarába tisíc eur mesačne, každému z rodičov sa dôchodok mesačne zvýši o 15 eur a ročne si každý z nich k dôchodku prilepší o 180 eur.

Zamestnanci dostanú na obedy opäť viac

V novom roku opäť stúpne aj hodnota stravných lístkov. Pre státisíce zamestnancov sa má zvýšiť zo 4,80 eura na 5,10 eura. To, odkedy sa sumy stravného zvýšia, bude podľa rezortu práce a sociálnych vecí závisieť od dĺžky legislatívneho procesu k navrhovanému opatreniu.

Minimálna hodnota stravných lístkov sa za posledný rok mení už tretíkrát. Prvýkrát najnižšia hodnota gastrolístkov stúpla od mája 2022 z 3,83 eura na 4,50 eura, druhýkrát od septembra 2022 zo 4,50 eura na 4,80 eura.