+421 43 381 2800 [email protected] Prepnúť na SK verziu Switch to EN version

Kto by si mal vybaviť biometrický občiansky preukaz?

Od nového roka sú podpisové certifikáty na niektorých občianskych preukazoch neplatné. Slovensko preto už v decembri 2022 začalo s vydávaním nových biometrických občianskych preukazov. Kto by si mal doklad vymeniť, kde oň požiadať a koľko jeho vybavenie stojí?

Starším občianskym preukazom, ktoré vydali pred 20. júnom 2021, sa skončila platnosť podpisových certifikátov potrebných na elektronické podpisovanie dokumentov či komunikáciu so štátom cez portál Slovensko.sk. Spomínané certifikáty nijako neovplyvňujú ostatné digitálne funkcie dokladu. Naďalej sa môžete prihlasovať do elektronickej schránky a využívať e-služby, ktoré nevyžadujú elektronické podpisovanie. Ak však elektronický podpis využívate denne, je vhodné o nový občiansky preukaz požiadať čím skôr. 

Ak občiansky preukaz nepoužívate na elektronickú komunikáciu a nepodpisujete s ním listiny, nemusíte v najbližších rokoch robiť nič. Stačí si sledovať platnosť preukazu. Tá končí najneskôr v roku 2031, keď sa všetky staré preukazy budú povinne vymieňať za nové.

Vybavenie dokladu bez poplatku

O doklad sa nedá požiadať elektronickou cestou, keďže výmena občianskeho preukazu z dôvodu neplatných certifikátov nie je uzákonená. Elektronicky oň viete požiadať len pri zmene trvalého pobytu alebo pri skončení platnosti občianskeho za predpokladu, že podoba tváre a podpis žiadateľa nie sú v systémoch evidované dlhšie ako päť rokov. O nový občiansky preukaz možno požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov a dať si ho doručiť na oddelenie dokladov najbližšie k bydlisku či pracovisku, prípadne kuriérom do vlastných rúk. 

Do októbra uplynulého roku stála výmena preukazu pre končiacu platnosť certifikátov 4,50 eur. Novela Zákona o správnych poplatkoch tento poplatok zrušila. Spoplatnené je naďalej len urýchlené vyrobenie do dvoch dní, a to v sume 20 eur.

Povinnosť pre obchodné spoločnosti

V prípade obchodných spoločností platí, že osoba, ktorá je konečným užívateľom výhod (napríklad majitelia jednoosobových s.r.o.), musí do 30 dní zmenu občianskeho preukazu oznámiť aj Obchodnému registru SR. Zápis zmeny sa realizuje zapísaním údajov o konečných užívateľoch výhod. Aj pri tejto povinnosti sa môžete obrátiť na nás a my vám so zápisom zmien v obchodnom registri radi pomôžeme. Kontaktujte nás na telefónnom čísle 0 43 381 2800.

Bezpečnostné prvky

Nový občiansky preukaz má okrem pozmeneného dizajnu aj nové bezpečnostné prvky, aby sa predišlo falšovaniu. Obsahuje dva odtlačky prvkov a biometrickú podobu tváre vlastníka preukazu. Bezkontaktný NFC čip zabezpečí, že používateľ pri prihlasovaní do elektronickej služby štátu nebude musieť vkladať preukaz do fyzickej čítačky. Údaje z dokladu prečíta mobilom s NFC technológiou.