+421 43 381 2800 [email protected] Prepnúť na SK verziu Switch to EN version

Ďalšia dôchodková novinka. Do penzie už aj po 40 odpracovaných rokoch

Od 1. januára 2023 sa bude dať odísť do predčasného dôchodku po 40 odpracovaných rokoch.


Podľa aktuálnej právnej úpravy môže poistenec odísť do predčasného starobného dôchodku najskôr 2 roky pred dovŕšením dôchodkového veku. Od budúceho roka pribudne alternatíva priznania penzie po 40 odpracovaných rokoch.
Poistenec, ktorý odpracoval 40 rokov, bude môcť požiadať o predčasný starobný dôchodok aj skôr než 2 roky pred dovŕšením riadneho dôchodkového veku. „Komu to najviac pomôže? Ľudom zamestnaným vo fyzicky náročných profesiách. Sú to opatrovateľky, zdravotné sestry, robotníci a mnohí ďalší. Vďaka tomuto nároku budú môcť odísť na dôchodok v takom psychickom a fyzickom stave, že si ho budú môcť aj reálne užiť. Chceme dať ľuďom istotu jasne stanovenej hranice, po ktorej prekročení si môžu vybrať zaslúžený odpočinok,“ odôvodnil zmenu šéf rezortu práce Milan Krajniak.

Suma predčasného starobného dôchodku za 40 odpracovaných rokov by mala byť krátená nie o 0,5 % ako pri súčasnom predčasnom starobnom dôchodku s podmienkou chýbajúcich dvoch rokov do dovŕšenia dôchodkového veku, ale o 0,3 % za každých začatých 30 dní poberania predčasného dôchodku pred dovŕšením dôchodkového veku.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky počíta s tým, že odchod do predčasného starobného dôchodku za 40 odpracovaných rokov využije v roku 2023 zhruba 3 300 poistencov a v rokoch 2024 a 2025 okolo 3 700.


Máte otázky k dôchodku po 40 odpracovaných rokoch? Môžete nás kontaktovať telefonicky alebo mailom. Ak preferujete osobný kontakt, zastavte sa v našej kancelárii.