+421 43 381 2800 [email protected] Prepnúť na SK verziu Switch to EN version

Musí mať živnostník podnikateľský účet?

Vyplýva podnikateľovi zo zákona zriadiť si podnikateľský účet? Vo všeobecnosti platí, že žiadny takýto účet mať nemusíte. V prípade, že podnikáte a prijímate financie iba v hotovosti, postačí vám pokladňa, na všetko ostatné stačí bežný osobný účet. Malí živnostníci môžu mať dilemu, či na svoje podnikanie potrebujú podnikateľský účet. Prečítajte si výhody a nevýhody takéhoto účtu.

Podnikateľský účet mať nemusíte, no je to výhodné!

Prvou, veľmi dôležitou výhodou je, že vďaka oddeleným súkromným a podnikateľským účtom majú živnostníci lepší prehľad o svojich financiách. O výdavkoch a nákladoch spojenými so súkromným či podnikateľským životom.  

Medzi ďalšie výhody patrí: 

  • Bankové poplatky môže živnostník zarátať v plnej miere do nákladov.
  • Jednoduchšie účtovníctvo – zabráni sa tak zbytočným chybám pri daňových výdavkoch.
  • Za vedenie podnikateľského účtu banka zvyčajne poskytuje rôzne výhodné balíčky, v ktorých môžu byť určité služby zdarma. 
  • Na základe obratov banky ponúkajú úverové produkty na podnikanie (lízing na auto bez poplatku, povolené prečerpanie, výhodné úvery…)
  • Ochrana súkromia – pri používaní podnikateľského účtu nemá daňový úrad pri kontrole prístup k vášmu súkromnému účtu. Ak vám účtovníctvo vedie externý účtovník, nedostane sa k informáciám zo súkromného života.

Výhody používania podnikateľského účtu presahujú jeho nevýhody. Medzi nevýhody zaraďujeme napríklad to, že živnostník platí za vedenie účtu dvakrát. Keďže poplatok musí zaplatiť za vedenie osobného aj podnikateľského účtu. Každá banka má však svoje pravidlá a finančná politika sa môže meniť.  

Používate na podnikanie osobný účet? Riziká a obmedzenia, ktoré vám môžu vzniknúť.

Banka je povinná oznámiť daňovému úradu číslo každého zriadeného aj zrušeného bežného a vkladového účtu podnikateľa. Nie všetky banky umožňujú, aby ste svoj bežný účet využívali ako podnikateľský. V prípade, že živnostník používa bežný účet aj na podnikanie a je to v rozpore s obchodnými podmienkami banky, banka si týmto z nevedomosti neplní svoju zákonnú povinnosť. 

Ak živnostník takýmto spôsobom porušil zmluvné podmienky, štandardnou sankciou je zrušenie účtu.

 

Pomohol vám tento článok vyriešiť váš problém? Zdieľajte nás, aby sme mohli pomôcť aj ostatným.