+421 43 381 2800 [email protected] Prepnúť na SK verziu Switch to EN version

Nebojte sa živnosti, môže Vám byť prospešná

Prečo si živnosť založiť?

Ponúkame Vám viac dôvodov prečo je výhodná. Fyzické osoby niekedy niečo zarábajú. Jeden je muzikant a občasne vystupuje v kluboch, iný príležitostne pomáha webovým magazínom a blogom s korektúrou textov. Príjmových položiek majú do roka len zopár, preto prehlasujú, že nepotrebujú živnosť, nie sú podnikatelia a ani nimi byť nechcú. To však nie je celkom pravda a rovnako to spôsobuje chaos pri kompletizovaní ich daňových priznaní. Najväčší šok prichádza pri podávaní daňového priznania. Z ostatných príjmov zaplatia totiž cca 33%: 19%-nú daň a 13,40%-né zdravotné poistenie.

Paušálne výdavky: 60% z príjmov nezdaníte

Túto výhodu nemá ani podnikateľ podnikajúci formou vlastnej s.r.o. ani zamestnanec v trvalom pomere. Zo sumy zodpovedajúcej 60% podnikateľských príjmov si štát nebude pýtať daň a dokonca v určitom zmysle ani odvody, hoci tie občas podliehajú absolútnemu minimum. Ak ste navyše čistý živnostník čiže bez súbehu so zamestnaním – po uplatnení nezdaniteľnej časti na seba, prípadnej na manželku či manžela starajúcej sa o dieťa, daňového bonusu na deti či dokonca daňovej úľavy na pobyt v kúpeľoch pre celú rodinu nezaplatíte žiadnu daň z ročného podnikateľského príjmu 22 000 EUR – čo už je celkom sympatický režim. Druhá vec sú odvody a pri tomto príjme ich platíte v najnižšej možnej výške.

Spočiatku platíte len odvody do zdravotnej poisťovne

Začínajúci živnostník je od svojho prvého dňa podnikania povinný platiť odvody iba do zdravotnej poisťovne. A to mesačné preddavky v minimálnej výške – pre rok 2018 ide o 63,84 EUR mesačne. Nič viac. Najbližšie bude niečo platiť až po skončení príslušného kalendárneho roka a podaní prvého daňového priznania k dani z príjmov – napr. daň z príjmov (ktorá ako som písal vôbec nemusí “vyjsť”) či prípadný doplatok odvodov do zdravotnej poisťovne. Mesačné platby sú totiž len preddavkami, odhadovaná suma platená vopred, aby zdravotná poisťovňa inkasovala čosi aj priebežne. Neskôr však zdravotná poisťovňa ešte raz prepočíta podnikateľove výsledky z podaného daňového priznania za daný rok a vyčísli celkové zdravotné odvody za daný rok. Ak boli všetky zaplatené preddavky rovné či nižšie, netreba nič doplácať.
Táto suma môže zdať niekomu privysoká, v porovnaní so svetom však stále ide o jednu z tých lacných foriem financovania či úhrady za zdravotné služby.

Odvody do Sociálnej poisťovne neplatíte ich rok a pol, dva roky a možno nikdy

Ak podnikateľ začne podnikať skutočne v modelovom dni 1.1.2018, odvody do Sociálne poisťovne neplatí počas celého roka 2018. Najskôr až po jeho skončení a konkrétne až od júla 2019 (prvá platba do 8. augusta) a ak je šikovný, až od októbra 2019 (prvá platba do 8. novembra). A aj to len v prípade, ak jeho podnikateľské príjmy za celý ukončený kalendárny rok (2018) prekročia konkrétnu hranicu, od ktorej je platenie odvodov do Sociálnej poisťovne povinné – pre rok 2018 ide o 5 724 EUR. Ak sú tieto príjmy nižšie, odvody neplatí. Pri malej, rozbiehajúcej sa živnosti teda nemusí platiť odvody aj niekoľko rokov, prípadne nikdy. Samozrejme od mesiaca, kedy ich už platí, musí zaplatiť aspoň zákonné minimum – pre rok 2018 ide o 151,16 EUR mesačne. Prípadne platí odvody vypočítané z výsledkov prvého podaného daňového priznania.

Nepotrebujete účtovníctvo

Tento pojem používajú mnohí začínajúci živnostníci a iné SZČO. Ak nie ste podnikateľom registrovaným pre DPH, a teda nepatríte pod podávanie výkazov pre DPH – či nemusíte každý mesiac spracovávať mzdy + podávať výkazy za zamestnancov, stačí Vám zopár tabuliek, ktoré dáte dokopy – Vy alebo niekto iný – za pár hodín. O čosi komplikovanejšie to majú tí, ktorí si za svoju prácu pýtajú vopred zálohy alebo im odberatelia hradia faktúry na viackrát či kombinovanými formami – tým odporúčame skôr pravidelnú starostlivosť. No inak skutočne stačí zopár tabuliek. Stačí ovládať prácu v Google Sheets či v Exceli.

Živnostník vs SZČO vs slobodný umelec

Občas sa tieto pojmy pletú. Samostatne zárobkovo činné osoby – to je hlavná množina fyzických osôb, pracujúcich na voľnej nohe a zdaňujúcich svoje príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov.

Živnostníci čiže osoby podnikajúce na základe zápisu v živnostenskom registri – sú akokeby najväčšou podmnožinou. Iní sú napr. autori s aktívnymi príjmami či výkonní umelci, takzvaní “slobodní umelci”, ktorí do veľkej miery zdaňujú svoje príjmy rovnako ako živnostníci. Inou podmnožinou môžu byť advokáti, notári, finanční sprostredkovatelia, ktorí fungujú na základe iných oprávnení či zápisov do iných registrov.

A čo tak neskôr prechod na eseročku.

Večná otázka je, že platím odvody, nedá sa s tým niečo urobiť. Účtovníci na takéto otázky občas vtipkujú vetou, áno zaplať alebo prichádza na rad s.r.o. Bežná prax, až nezdravo častá. Keď sú už odvody privysoké – mesačne napr. 500 EUR až 1 000 EUR – s.r.o. ich skutočne ušetrí. Áno, má aj nevýhody ako účtovníctvo a administratíva, či dane, ale všetky náklady či papiere preváži výhoda z obmedzeného ručenia. Jednoducho keď budete komukoľvek čokoľvek dlžiť – napr. štátu na daniach či odvodoch alebo obchodnému partnerovi náhradu škody – padne s.r.o., nie váš súkromný život, dom, auto či rodina.

Áno, v prípade malých jednoosobových eseročiek, ktoré dlhodobo zarábajú, sú v malom účtovnom zisku a nemá sa v nich čo pokaziť, to je pravda. Sú však aj prípady, kedy majetok konateľa chránený nie je – v prípade predĺženia je konateľ povinný na danú eseročku podať návrh na konkurz, pričom za jeho nepodanie dostane on osobne pokutu 12 500 EUR a v určitých prípadoch osobne ručí aj za dlhy veriteľom.

Trackback von deiner Website.

Zanechať koment