+421 43 381 2800 [email protected] Prepnúť na SK verziu Switch to EN version

Prečo si založiť s.r.o.

Podnikanie formou s.r.o. predstavuje jeden z najpoužívanejších spôsobov podnikania. Založenie s.r.o. je pomerne jednoduché. Prebieha v dvoch fázach – prvou je samotné založenie s.r.o. a druhou je zápis s.r.o. do príslušného obchodného registra. Až týmto okamihom vzniká s.r.o.

S.r.o. sa zaraďuje medzi kapitálové spoločnosti, čo znamená, že spoločníci vkladajú do spoločnosti vklady (najmenej vo výške 750 eur/spoločník), ktoré tvoria jej základné imanie (to musí byť najmenej vo výške 5 000 eur). Založiť ju môže maximálne 50 osôb (spoločníkov).

Hlavné výhody založenia s.r.o. sú: 

  • Spoločníci spoločnosti neručia za záväzky spoločnosti.
  • Majetok s.r.o.  je úplne oddelený od majetku spoločníkov.
  • Rovná daň z príjmu právnických osôb vo výške 21%. Ak sro neprekročí obrat 100 000 eur rovná daň je len 15%.
  • Základné imanie nemusí byť uložené na účet v banke (stačí Vyhlásenie správcu vkladu).
  • Spoločník nemusí platiť žiadne odvody do Sociálnej poisťovne, ak si nestanoví odmenu, alebo ak sa vo vlastnej firme nezamestná.
  • Možnosť jednoducho previesť vlastníctvo spoločnosti na inú osobu.
  • Ľahšie nástupníctvo pri smrti majiteľa pri dedení s.r.o.

Ďalšie dôvody prečo si radšej založiť s.r.o. ako živnosť

Živnostníkom sa každý rok od januára zvyšujú odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Preto živnostníci čím ďalej tým viac zvažujú, či si radšej nezaložia s.r.o.

Podnikateľ by mal zvážiť aj to, koľko peňazí potrebuje na svoj život a či napríklad spláca hypotéku. Teda akú časť príjmov si potrebuje počas roku vyplatiť.

Ak robíte v rizikovom sektore, napríklad v stavebníctve, viac sa môže oplatiť eseročka.

V oblasti prestíže živnosti a eseročky panujú rozdielne názory. Vo všeobecnosti stále s.r.o. pôsobí ako väčšia a dôveryhodnejšia spoločnosť v očiach bánk, ale i obchodných partnerov.

Pri živnosti je možnosť si zvoliť medzi skutočnými a paušálnymi nákladmi. Kde paušálne náklady môžu byť pre živnostníka s nižšími príjmami výhodnejšie ako zdanenie u s.r.o. Všeobecne ale platí, že ak sú príjmy vyššie oplatí sa viac s.r.o.

V prípade, že máte záujem o založenie sro cez našu účtovnú kanceláriu. Kliknite na tento odkaz a založte si ju z pohodlia Vášho domova. 

Trackback von deiner Website.