+421 43 381 2800 [email protected] Prepnúť na SK verziu Switch to EN version

Výpis z registra trestov je od nového roka minulosťou

Slovensko sa pustilo do boja proti byrokracii. Od 1. januára 2019 už nemusia zamestnanci ani podnikatelia predkladať úradom verejnej správy výpisy z registra trestov. Čítajte do konca a dozviete sa viac.

Čo to znamená?

Rok 2019 priniesol veľa zmien a jednou z nich je aj zrušenie predkladania výpisov z registra trestov. Zamestnanci a podnikatelia tak už nemusia platiť za dokazovanie svojej bezúhonnosti. Úrady si musia výpis vyhľadať sami z dostupných informačných systémov, pričom budú napojení na integračnú platformu so štátnymi údajmi v rámci ktorej budú môcť využívať portál Oversi. K výpisom z registra trestov má prístup jedine zamestnanec, ktorý bol poverený danou inštitúciou a každá žiadosť o vydanie výpisu musí byť zaevidovaná a archivovaná, aby nedošlo k zneužitiu informácií.

Ušetríte peniaze aj čas

V roku 2018 vybavil register trestov viac ako 712 000 žiadostí o výpis, pričom približne 300 000 z nich zaplatili občania. Po tejto zmene by mali občania ušetriť 10 až 13 miliónov eur. Tým pádom vám tento zákon ušetrí pár eur, konkrétne 3,90€ za jeden výpis. Zrušenie výpisov z registra trestov vám zaiste ušetrí aj kopu času, ktorý by ste strávili na príslušných úradoch.

Pozor na výnimky!

Je dôležité pripomenúť, že výpisy elektronickou formou sú dostupné len pre orgány verejnej moci, ktoré sú zo zákona nutné ich požadovať, napríklad v prípade dotácií alebo uchádzačov o zamestnanie. Prístup k elektronickej forme výpisov zatiaľ nemá podnikateľský subjekt a to z toho dôvodu, že ide o veľmi citlivé údaje o občanoch, ktorými štát disponuje.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať. Radi vám pomôžeme.

Trackback von deiner Website.