+421 43 381 2800 [email protected] Prepnúť na SK verziu Switch to EN version

4-dňový pracovný týždeň! Brali by ste?

Viete si predstaviť, že by sa váš víkend začínal vo štvrtok? Spoločnosti z rôznych kútov sveta si tento skrátený pracovný týždeň pochvaľujú a tvrdia, že u nich došlo k zvýšeniu produktivity, poklesu chorobnosti, zníženiu hladiny stresu a nárastu celkovej spokojnosti zamestnancov.

Stačí sa dohodnúť

Čo vlastne 4-dňový (skrátený) pracovný týždeň znamená? Ide o dohodu medzi zamestnancom a zamestnávateľom, ktorej obsahom je to, že zamestnanec bude do práce chodiť menej, ale musí podať rovnaký pracovný výkon ako doteraz. Je pravda, že byť kratšie v práci a mať dlhší víkend je pre zamestnanca veľmi lákavé, ale na druhej strane, je otázne čo má z toho zamestnávateľ.

Prečo áno!

Dôvodov, prečo zaviesť skrátený pracovný týždeň, je mnoho. Nemusia sa však uchytiť v každej firme. Patria medzi ne:

  • Spokojnosť zamestnanca – čiže menej stresu a rovnováha medzi prácou a rodinou. Šťastný zamestnanec = kreatívny zamestnanec.
  • Vyššia produktivita – produktivita počas odpracovaných dní narastá, aby si vynahradila “stratený deň.
  • Nižšia nezamestnanosť – kratší pracovný týždeň alebo pracovná doba by mohli mať vplyv na potrebu ďalších zamestnancov. Mínusom môžu byť vyššie firemné náklady.
  • Efektívnejšie využitie času – zamestnanci menej sledujú sociálne médiá či využívajú prestávky a na druhej strane sa viac venujú efektívnym úlohám.
  • Budovanie tímu – zameranie na cieľ je väčšie, v prípade, ak má tím menej času na diskusie, ktoré nesúvisia s prácou.
  • Náklady na réžiu – znižovanie nákladov na údržbu pracovísk, predovšetkým v rámci spotreby elektrickej energie.
  • Životné prostredie – zníženie uhlíkovej stopy zamestnanca pomáha k šetreniu životného prostredia.
  • Inovácie v oblasti produktivity – čím má zamestnanec menej času na prácu, tým má tendenciu vymýšľať “zlepšováky,” ktoré mu prácu uľahčia.

Prečo nie!

Skrátený pracovný týždeň má, pochopiteľne, aj svoje nevýhody. Sú nimi:

  • Nevyužitá pracovná sila – v niektorých prípadoch chcú ľudia pracovať viac, ale kvôli skrátenému pracovnému času im to nie je umožnené.
  • Risk nemusí vždy predstavovať zisk – môže sa stať, že zamestnanec nestihne splniť doterajšiu prácu za kratší čas, čo je pre zamestnávateľa nevýhodné.
  • Len pre niektoré typy firiem – nie každej firme vyhovuje kratší pracovný čas zamestnancov, je pre nich nepraktický.
  • Pracujú naďalej rovnako – dobrým príkladom je Francúzsko, kde sa ukázalo, že aj po zavedení určitého limitu, zamestnanci chodili do práce rovnako ako predtým, akurát formou nadčasov, čo je pre zamestnávateľa opäť nevýhodné, pretože sa predražuje cena práce.

Ako sa skrátený pracovný týždeň uplatnil vo svete?

Prípady zo sveta jasne dokazujú, že skrátený pracovný týždeň nie je možné aplikovať na všetky typy firiem:

  • rok 2000 – Francúzsko – vyššia potreba nadčasov spôsobila nárast mzdových nákladov.
  • rok 2016 – IT spoločnosť, Rumunsko – táto firma vyradila pondelok z pracovného týždňa. Po určitej dobe zamestnanci označili piatky za viac produktívne.
  • rok 2017 – domov dôchodcov, Švédsko – testovanie 6-hodinového pracovného času skončilo neúspechom. Na jednej strane došlo k zlepšeniu dochádzky zamestnancov , zníženiu absencií, a zvýšeniu spokojnosti a produktivity, no na druhej strane, aby mohol domov dôchodcov vykonávať nepretržitú starostlivosť, musel zamestnať 17 ďalších zamestnancov, čím sa finančné náklady zvýšili o 22%.
  • rok 2018 – Perpetual Guardian, Nový Zéland – testovanie 4-dňového pracovného týždňa v 6-týždňovom intervale. Spoločnosť túto zmenu aplikovala nastálo, pretože došlo k nárastu produktivity, zapojeniu zamestnancov, zvýšeniu úrovne zákazníckej orientácie. Firme sa podarilo touto zmenou znížiť náklady vďaka ušetrenej spotrebe energií a tržby ostali pritom stabilné. Nie všetci zamestnanci však boli spokojní. Niektorým robil problém väčší tlak pri plnení úloh načas.
  • rok 2019 – digitálna agentúra, Česko – cieľom tejto firmy bolo dopriať svojim zamestnancom rovnováhu medzi prácou a osobným životom, a preto im k voľnému víkendu pridali aj piatok. Aj napriek tomu, sú v tento deň zastihnuteľní, ak by klient niečo potreboval. Podľa nich je táto zmena súčasťou prirodzeného vývoja situácie na trhu.

Zaujala Vás táto téma a rozmýšľate aj vy nad zavedením skráteného pracovného týždňa vo svojej firme? Kontaktujte nás a my vám poradíme.