+421 43 381 2800 [email protected] Prepnúť na SK verziu Switch to EN version

Na pochopenie výhodnosti resp. nevýhodnosti platenia dane z pridanej hodnoty je dobré sa pozrieť na túto daň trochu bližšie.

DPH zaťažuje pridanú hodnotu, teda to, čo výrobca či predajca pridáva k cene surovín či vstupov, ktoré spracováva. Daň z pridanej  hodnoty je platená konečným zákazníkom, daňovému úradu ju však vyplácajú podnikateľské subjekty. Tie využijú systém vracanie dph.

Každý platca dane z pridanej hodnoty predáva svoje tovary a služby na Slovensku aj s 20 percentnou daňou z pridanej hodnoty (prípadne 10 %, ak sa jedná o zníženú sadzbu dph).

Platcom DPH môžete byť dobrovoľne alebo máte povinnosť sa zaregistrovať po dosiahnutí presne stanoveného obratu za posledných dvanásť predchádzajúcich mesiacov, tj. 49 790 Eur. Pri povinnej ale aj dobrovoľnej registrácii budete najskôr 12 mesiacov mesačný platca a iba ak Váš obrat bude medzi 49 790 a 100 000 Eur, môžete požiadať o štvrťročné zdaňovacie obdobie.

Pri nákupe tovaru alebo služieb podnikateľ rozlišuje, či nakupuje od platcu alebo od neplatcu DPH. Nastať môžu tieto prípady:

 • ak je podnikateľ sám platcom a nakúpi tiež od platcu – DPH si môže odpočítať
 • ak je podnikateľ neplatcom a nakúpi od platcu – DPH si nemôže odpočítať
 • ak je podnikateľ sám neplatcom a nakúpi tiež od neplatcu – DPH sa pri nákupe neúčtuje, preto nie je čo odpočítať

Výhody platenie dane z pridanej hodnoty

Platiteľ dane z pridanej hodnoty si môže odpočítať dph zaplatenú z nákupov, ktoré sú vstupmi do výrobného procesu. Tak daňovému úradu odvádza rozdiel medzi dph svojich výrobkov a služieb a dph zaplatených na vstupných prvkoch. Táto situácia môže vyústiť do stavu, keď daňový úrad vypláca peniaze platcovi dph, a nie naopak. Byť platcom dph je výhodné pre firmy, ktorých dodávatelia sú z veľkej časti takisto platcami dph, takže táto dph môže byť odpočítaná. Platcu dph nemusí zaujímať, či jeho odberatelia sú platcami dane z pridanej hodnoty, alebo nie, keďže každý odberateľ daň z pridanej hodnoty platí.

Nevýhody platenia dane z pridanej hodnoty

Nevýhodná situácia nastáva vtedy, keď väčšina alebo veľká časť dodávateľov nie je platiteľmi dane z pridanej hodnoty. Takto si platca dph túto daň z pridanej hodnoty nemôže odpočítať. Takto sa môže dostať do nepríjemnej situácie, keďže za všetky svoje tovary a služby dph odvádza, ale žiadnu dph si nemôže spätne kvôli dodávateľom odpočítať.

Začínajúcim podnikateľom odporúčame s prihlásením sa na platenie dph počkať až dovtedy, keď budú poznať svojich dodávateľov a celkové náklady na nákupy. Je dôležité poznať, či sú dodávatelia platiteľmi dph alebo či sú neplatiteľmi dane z pridanej hodnoty.

Neviete sa v tejto problematike zorientovať? Zaujíma Vás aké typy registrácie k DPH poznáme alebo ako je možné registráciu k DPH zrušiť? Potrebujete firmu registrovať k DPH? Pomôžeme Vám. Úspešne sme registrovali desiatky  firiem a na daňovom úrade nás už „poznajú“. Zavolajte nám na tel. číslo +421 905 888 700 a dohodnime si konzultáciu.

Každá zdaniteľná osoba si musí sledovať svoj obrat. Ak prekročí výšku 49 790 eur za posledných 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, je povinná sa registrovať za platiteľa DPH do 20-teho dňa nasledujúceho mesiaca po dosiahnutí tohto obratu.

Zaužívaný postup je nasledovný:

 1. Dohodneme si termín konzultácie
 2. Na základe Vašej predstavy a dodaných údajov pripravíme dokumenty potrebné na registráciu Vašej spoločnosti k DPH
 3. Dokumenty podpíšete v sídle našej účtovnej  kancelárie. Prípadne na diaľku – ak Vám to bude viac vyhovovať. Ďalej sa už o nič nestaráte.
 4. Registrujeme Vám Vašu spoločnosť pre DPH na daňovom úrade
 5. Odovzdáme Vám všetky dokumenty

Platca DPH môže podať žiadosť o zrušenie registrácie ak splní obratovú a časovú podmienku. Ak teda uplynul jeden rok odo dňa, keď sa stal platiteľom dane a zároveň jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov 49 790 eur.

Platca DPH, ktorý žiada o zrušenie registrácie, musí splniť obidve hore uvedené podmienky, inak daňový úrad registráciu pre daň nezruší.

Povinná registrácia
k DPH

zadarmo

/ registrácia

Dobrovoľná registrácia k DPH od

100€

/ registrácia

Daňové priznanie a kontrolný výkaz k DPH

15€

/ mesačne

Základné
poradenstvo

20€

/ hodina

Čo ďalej?

Hľadáte riešenie na svoj problém?
Zaujíma Vás cena? Potrebujete konzultáciu?

1. Preskúmajte naše služby

Máme pripravené služby na mieru pre Vaše situácie.

2. Zistite si ceny

Férové a prehľadné ceny pri zachovaní najvyššej kvality.

3. Vyžiadajte si konzultáciu, na mieru pre Vás, zadarmo.

Zašlite nám dopyt cez kontaktný formulár nižšie a my sa Vám ozveme.

  E-mail

  Telefón

  Meno a priezvisko

  Správa

  Váš preferovaný kontakt: E-mailTelefón

  Naši spokojní zákazníci

  1 Logo BL Black (1)
  Logo Bukna Ak Blue@2x
  Logo Orea
  Rules
  Wemark
  Flex Reality
  Callo
  Oravia
  Port Club
  Fokus
  Datop
  Sula