Ako si zvýšiť materskú a získať maximum pre zamestnankyňu? A ako u matky, ktorá vykonáva podnikateľskú činnosť ako SZČO? Platí to aj pre otca na materskej?
Potrebujem úver 60 000 eur, aký musím mať príjem? Koľko ma to bude stáť na odvodoch? A ako dlho ich musím vlastne platiť?
S týmito a podobnými otázkami sa v našej práci stretávame pomerne často.
Naše mzdárky Vám radi poradia:
- podmienky získania nároku na materské,
- výpočet a výšku materského,
- kto a ako môže získať maximálne materské,
- ako to je pri súbehu nemocenských poistení,
- odlišnosti pri otcovi na materskej,
- či optimalizáciu mzdových nákladov v súvislosti s materským alebo úverom a následné nastavenie pracovnoprávnych vzťahov.
Ako Vám vieme pomôcť
Poskytneme vám poradenstvo podľa vašich potrieb. Naše písomné stanoviská obsahujú popis relevantných informácií k problematike klienta, rozbor konkrétnej príslušnej legislatívy a konkrétny postup, riešenie, výpočet či popis možností ako môže klient postupovať. Naše stanoviská sú zrozumiteľné, konkrétne a pre klienta majú pridanú hodnotu.
Neváhajte nás kontaktovať…
Materské je jedna zo štyroch dávok zo systému nemocenského poistenia (ďalšími dávkami sú nemocenské, ošetrovné a vyrovnávacia dávka v tehotenstve a materstve). Materské vypláca Sociálna poisťovňa. Na materské nemá nárok každá matka, resp. otec „automaticky“ – musia splniť podmienky podľa zákona o sociálnom poistení. Musia byť poistení v Sociálnej poisťovni na nemocenské poistenie (prípadne po skončení poistenia byť v tzv. ochrannej lehote) a musia byť poistení dostatočne dlhý čas (a to najmenej 270 dní v období posledných dvoch rokov – v prípade matky pred pôrodom, v prípade otca pred nástupom na materské).
Pri tom istom dieťati môžu ísť na materské postupne matka i otec, pokiaľ obaja spĺňajú uvedené podmienky.
Materské sa nevypláca v jednotnej výške, ale závisí od predchádzajúceho príjmu, respektíve vymeriavacieho základu, z ktorého sa platilo poistné.
V roku 2019 môže byť maximálne materské 1 411,40 € (ak má mesiac 30 dní) alebo 1 458,50 € (ak má mesiac 31 dní).
Otec, ktorý poberá materské z poistenia SZČO, môže ďalej aktívne podnikať a mať príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Nemusí činnosť ani ukončiť, ani prerušiť a pod.
Výhodou je, že v čase kedy poberá materské ako SZČO neplatí ako SZČO poistné do Sociálnej poisťovne. Pri platení poistného z činnosti SZČO do zdravotnej poisťovne sa ho netýka ustanovenie o povinnom minimálnom vymeriavacom základe, čo je pre mnohých SZČO ďalšou menšou či väčšou výhodou.
Mamička poberá dávku materské počas 34. týždňov, ak je osamelá, tak 37. týždňov. Najdlhšie poberajú materské dávky mamičky viacerčiat (dvojčiat, trojčiat), a to 43. týždňov od vzniku nároku na materské. Otec poberá materské 28 týždňov.
Môže sa to stať, ak ste študentka alebo nezamestnaná a neodvádzali ste nemocenské poistenie. V tom prípade vám materské nebude uznané, no vzniká vám nárok na rodičovský príspevok. Ten však dostanete až po narodení dieťaťa.
Čo ďalej?
Hľadáte riešenie na svoj problém?
Zaujíma Vás cena? Potrebujete konzultáciu?
3. Vyžiadajte si konzultáciu, na mieru pre Vás, zadarmo.
Zašlite nám dopyt cez kontaktný formulár nižšie a my sa Vám ozveme.