+421 43 381 2800 [email protected] Prepnúť na SK verziu Switch to EN version

Životné minimum presiahlo 234 €. Vzrastie aj minimálna mzda

Od 1. júla sa o 16,36 € zvýšilo životné minimum, na ktoré sú naviazané rôzne sociálne dávky, napríklad rodičovský príspevok či dávka v hmotnej núdzi. Zvýši sa aj minimálna mzda. V roku 2023 bude jej hodnota 700 € v hrubom. Zo súčasnej sumy teda stúpne o 54 €.


Aktuálne suma životného minima pre dospelú osobu je 234,42 € mesačne. Pod touto hranicou nastáva stav hmotnej núdze. Životné minimum je spoločensky uznaná minimálna hranica príjmov fyzickej osoby. Zatiaľ čo minulý rok sa zvýšilo životné minimum k 1. júlu o 1,5 %, v tomto roku ide o nárast o 7,5 %. Štatistický úrad vypočítal, že o takúto hodnotu medziročne vzrástli príjmy slovenských domácností na osobu v prvom štvrťroku.

Zvýšenie životného minima má významný vplyv najmä na domácnosti s deťmi, ktoré poberajú štátne sociálne dávky, domácnosti, ktoré sú príjemcami pomoci v hmotnej núdzi a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Napríklad dávky v hmotnej núdzi sa menia až od januára. Dnes je dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca 68,80 €, od januára sa zvýši o 5,20 € na 74 €. V praxi to teda znamená, že rodičia s dvomi deťmi dnes dostanú od štátu najviac 179 €, od januára to bude 192,40 €.

Od životného minima sa však neodvíja napríklad výška daňového bonusu na dieťa. Parlament prelomil pri sociálnom balíčku pre rodiny veto prezidentky a daňový bonus do 15 rokov veku dieťaťa je 70 € a nad 15 rokov veku 40 €. Od januára bude bonus 100 a 50 €. V tomto prípade hovoríme o maximálnych možných sumách.

Zaujímavosťou je, že v uplynulých obdobiach sa životné minimum zvyšovalo podľa rastu cien nízkopríjmových domácností. Tentoraz sa na zvýšenie životného minima použil koeficient rastu čistých príjmov na osobu. Životné minimum je technické číslo, neznamená, že z takejto sumy dokáže jednotlivec vyžiť.

Minimálna mzda rastie rýchlejšie

Minimálna mzda, ktorá sa odvíja od priemernej mzdy v národnom hospodárstve, rastie oveľa rýchlejšie ako životné minimum. Zainteresované strany sa dohodli, že výška minimálnej mzdy v roku 2023 bude 700 € v hrubom. Zo súčasnej hodnoty stúpne o 54 €. Výška minimálnej mzdy bude prvýkrát v histórii určená nie podľa zákonného automatu, ale na základe dohody zamestnávateľov a odborárov. „Spoločný návrh minimálnej mzdy vo výške 700 eur počíta so zvýšením nad rámec zákona, a to aj napriek neľahkej a nestabilnej situácii, v ktorej sa zamestnávatelia a ich zamestnanci nachádzajú. Je jasným dôkazom toho, že zodpovedný sociálny dialóg má zmysel. Veríme, že aj týmto spôsobom politikom i verejnosti vysielame jasný signál, že práve vecná diskusia, schopnosť počúvať a byť otvorený voči kompromisom sú tým, čo dnes naša krajina potrebuje azda najviac,“ konštatovali zástupcovia Republikovej únie zamestnávateľov, Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, Asociácie priemyselných zväzov a dopravy, Združenie miest a obcí Slovenska a zástupcovia zamestnancov združení v Konfederácii odborových zväzov a Spoločných odborov Slovenska.

Zamestnanci s minimálnou mzdou budú v roku 2023 poberať v čistom 563,53 €, čo je o vyše 8 % viac ako tento rok. Na Slovensku poberajú minimálnu mzdu približne 4 % slovenských zamestnancov, čo predstavuje asi 217 000 ľudí. Zvýšenie minimálnej mzdy však tejto skupine pracujúcich zrejme nepokryje rast cien spôsobený infláciou. Odborníci predpokladajú, že inflácia za rok 2022 bude nad úrovňou 10 %.